زنان بیش‎تر از مردان خودکشی می‎کنند، اما مردان بیش‎تر می‎میرند

ساخت وبلاگ
چکیده : با توجه به آمار بالای خودکشی و روند فزاینده آن در جهان، سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین‎المللی پیش‎گ... با عنوان : زنان بیش‎تر از مردان خودکشی می‎کنند، اما مردان بیش‎تر می‎میرند بخوانید :

با توجه به آمار بالای خودکشی و روند فزاینده آن در جهان، سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین‎المللی پیش‎گیری از خودکشی، ام‎روز، 10 سپتامبر، را به عنوان روز جهانی پیش‎گیری از خودکشی نام‎گذاری کرده‌اند.

 گاهی مشکلات زندگی زیاد می‎شود و تحمل سختی‎ها ناممکن و طاقت‎فرسا به نظر می‎رسد، آن‎قدر طاقت‌فرسا که عده‌ای توانایی مقابله با آنها را در خودشان ندیده و تصمیم می‌گیرند عطای زندگی کردن را به لقایش ببخشند و دست به خودکشی بزنند؛ عده‌ای که تعدادشان هم کم نیست و آمار بالایی را در جهان به خود اختصاص می‌دهند.

با توجه به این آمار بالای خودکشی و روند فزاینده آن در جهان بوده است که سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین‎المللی پیش‎گیری از خودکشی، روز 10 سپتامبر را به عنوان روز جهانی پیش‎گیری از خودکشی نام‎گذاری کرده‌اند.

آنچه باعث این نام‎گذاری و به طور کلی ابراز نگرانی نسبت به پدیده خودکشی شده، این است که با توجه به افزایش بی‎کاری، فشارهای مالی و بحران‎های اقتصادی و هم‎چنین بروز انواع اختلالات روانی از جمله اضطراب،‌ افسرده‎گی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، احتمال خودکشی در افراد بی‎شتر شده و از طرف دیگر آمارهایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان‎های بهداشتی کشورها منتشر می‌شود، نگرانی جهانی از میزان خودکشی جوانان و نوجوانان را افزایش داده است. به عنوان نمونه، طبق یک مطالعه در کانادا مشخص شده شمار افرادی که همه ساله بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند از شمار قربانیان ایدز، دیابت و سوانح راننده‎گی بیش‎تر است. هم‎چنین یک سازمان فعال در حوزه بهداشت روانی در چین اعلام کرده که خودکشی، عامل اصلی مرگ میان جوانان گروه سنی 15 تا 34 سال در این کشور به شمار می‎رود.

در کشور ما هم مانند سایر نقاط جهان، این روند نگرانی جامعه‌شناسان و آسیب‌شناسان اجتماعی را به همراه داشته و آنها نسبت به در نظر گرفتن راه‎کارهای مقابله با این مقوله هشدار می‌دهند.

با آن که به دلیل قبح مساله خودکشی در کشورمان، خانواده‌ها تمایلی به مطرح کردن چنین مواردی ندارند و آمار دقیقی در این رابطه منتشر نشده و مطالعات گسترده و همه‌جانبه‌ای هم صورت نمی‌گیرد، اما با توجه به اندک اطلاعات موجود می‌توان دریافت با این که پیش از این در ردیف کشورهای با آمار پایین خودکشی بودیم، اکنون در گروه کشورهای با نرخ متوسط خودکشی قرار گرفته‌ایم.

احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری سال گذشته‌اش اعلام کرد که آمار سازمان پزشکی قانونی در سال گذشته حکایت از آن دارد که روزانه حدود 10‌ نفر در ایران خودکشی می‌کنند و بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که در یک سال، از هر صدهزار نفر حدود شش نفر خودکشی کرده‌اند.

هم‎چنین به گفته معاون امور آزمایشگاهی و معاینات پزشکی قانونی، در سال 89 نسبت به سال گذشته آن، حدود 17 درصد موارد مرگ بر اثر خودکشی افزایش یافته است.

این طور که دکتر برزگر، معاون امور آزمایشگاهی و معاینات پزشکی قانونی اعلام کرده، "در سال 89، تعداد 3649 مورد مرگ ناشی از خودکشی داشته‌ایم که اینها مرگ‌هایی است که مشکوک به خودکشی است. در سال 88 این میزان 3122 مورد بوده که رشد سالانه 17 درصد را نشان می‌دهد."

به گفته او هم‎چنین در سه ماهه ابتدای سال 90، 952 مورد مرگ مشکوک به خودکشی به ثبت رسیده که زن‎ها 274 مورد بوده‌اند و مردها 678 مرگ را به نام خود ثبت کرده‌اند که نسبت به زمان مشابه در سال 89 که 870 مورد بوده، رشدی نزدیک به 10 درصد را نشان می‌دهد.

بیش‎تر بخوانید؛

کشوری که مردم برای خودکشی به آن سفر می‎کنند  

کشف انگلی که انسان را به خودکشی وامی‌دارد

گوگل و پیشنهاد به جست‌وجوگران خودکشی
آداب سر باختنزنان بیشتر از کجا تحریک میشوند,جمعیت زنان بیشتر از مردان,سن زن بیشتر از مرد,چرا عمر زنان بیشتر ازمردان است,زن بیشتر از کجا تحریک میشود,سن زن بیشتر از شوهر,سن زن بیشتر از مرد باشد,...
ما را در سایت آداب سر باختن دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : شنبه 20 شهريور 1395 ساعت: 13:50